Pracujete-li s ostrými nástroji, jimiž jsou elektrické nářadí, vrtačky a motorové pily, je nezbytné se chránit kvalitními rukavicemi. A to ne ledajakými. Sázkou na jistotu jsou rukavice z kevlaru, neboť tento materiál je vyroben z revolučního syntetického vlákna s vynikajícími vlastnostmi.
Co je kevlar?
Extra odolné vlákno kevlar bylo původně určeno k vyztužení závodních pneumatik. Mělo totiž nahradit běžně používanou ocel. Ovšem kevlar má srovnatelné vlastnosti, přitom je oproti ocel 5× lehčí. Z toho důvodu si našel své uplatnění i v dalších průmyslových odvětvích, jimiž je hlavně automobilový, námořní, letecký a těžební průmysl. V současné době ho hojně využívají i sportovci na svém vybavení. Jsou jím vyztuženy lyže, tenisové rakety, hokejky, chrániče atd. Významnou roli hraje též v armádní výzbroji.
Kevlar jako nezbytná součást pracovního oblečení
Kevlarové rukavice jsou maximálně odolné vůči oděru, prořezu, žáru a organickým rozpouštědlům. Vyznačují se vysokou pevností, pružností, nevodivostí a nehořlavostí. Srovnáme-li kevlarové rukavice s běžně používanými koženými rukavicemi, vyhrávají díky 5× vyšší odolnosti vůči řezu. Tím pádem významně přispívají ke snížení rizika úrazu rukou a paží.
Výhody kevlarových rukavic a na co si dát pozor
Tepelně odolné rukavice z kevlaru jsou přes svou extrémní odolnost velmi lehké, tudíž vás nebudou nijak omezovat v pohybu. Tkaný materiál si uchovává svou hustotu, pevnost v tahu a nekoroduje. Kevlarové rukavice dokáží odolat dle svého provedení žáru až do 400 °C. K rukavicím je možné dokoupit vložku, ochranu předloktí a prodlouženou manžetu. Aby si kevlar uchoval své obdivuhodné vlastnosti, je třeba se vyvarovat vystavení ultrafialového záření a vlhkému prostředí. Kevlarové rukavice můžete bez obav vyprat na 30 °C.